OBCHODY 37. ROCZNICY PACYFIKACJI W KWK „WUJEK”

Sanepid w pytaniach i odpowiedziach

Katowice, 17 października 2018 r.

Dr Urszula Mendera-Bożek
Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach
ul. Raciborska 39, 40-074 Katowice

Szanowna Pani Doktor,

w imieniu lekarzy i lekarzy dentystów zrzeszonych w Śląskiej Izbie Lekarskiej, zwracam się z prośbą o wydanie opinii w sprawach budzących wątpliwości interpretacyjne w związku z prowadzeniem przez lekarzy podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
Proszę o komentarz do następujących problemów:

1. Stosowane do sterylizacji narzędzi autoklawy parowe mają różną pojemność (od 8 l do ponad 30 l)
– czy  ilość testów Sporal A używanych do kontroli procesów sterylizacji ma być uzależniona od pojemności autoklawu, a jeżeli tak, to w jakich proporcjach?

2. Czy przenośne urządzenie chłodnicze przeznaczone do wstępnego magazynowania odpadów medycznych może być zlokalizowane w gabinecie lekarskim?

3. Do jakiego rodzaju odpadów należy klasyfikować usunięte zęby z wypełnieniami amalgamatowymi
– czy 180102, 180103, 180104, 180110?

Rafał Kiełkowski
Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach

Odpowiedź ŚPWIS:

27.08.2018

dr Urszula Mendera – Bożek
Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
w Katowicach

Prośba o interpretację.

Proszę o interpretację w sprawie postępowania z odpadami medycznymi.
Czy dwa podmioty wykonujące działalność leczniczą: podmiot leczniczy-praktyka lekarza rodzinnego i praktyka zawodowa-praktyka lekarza stomatologa funkcjonujące w jednym budynku i wytwarzające niewielkie ilości odpadów medycznych niebezpiecznych mogą wstępnie magazynować te odpady w jednym wspólnym przenośnym urządzeniu chłodniczym?

data: piątek, 24 sierpień 2018

Podczas posiedzenia Prezydium ORL, które odbyło się 22.08.2018 r., gościem była dr Urszula Mendera-Bożek, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Poruszono szereg kwestii związanych z ochroną epidemiologiczną i kontrolą sanitarną placówek medycznych. Wskazano na narastający problem odmowy szczepień i potrzebę edukacji społeczeństwa w tym zakresie. W sprawach budzących wątpliwości podczas kontroli placówek medycznych ŚPWIS zadeklarował pomoc w interpretacji przepisów. Wskazał jednocześnie na najczęściej występujące nieprawidłowości w kontrolowanych placówkach: