Wręczenie Ograniczonego Prawa Wykonywania Zawodu - IX.2014

REJESTRACJA PRAKTYK KROK PO KROKU

Na podstawie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej wszystkie praktyki lekarskie zostały wpisane do ksiąg rejestrowych podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Oznacza to, że każda praktyka otrzymała nowy numer jakim jest numer księgi rejestrowej, którym od 01.01.2013 r. wszyscy lekarze i lekarze dentyści muszą się posługiwać i umieścić na pieczątce praktyki zamiast dotychczasowego numeru.

Księga rejestrowa z numerem jest dostępna na stronie Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą pod adresem: http://www.rpwdl.csioz.gov.pl w zakładce: Praktyki lekarzy i lekarzy dentystów - Wyszukiwarka
W wyszukiwaniu zaawansowanym należy wybrać organ rejestrujący: Okręgowa Izba Lekarska w Katowicach i podać nazwisko (najlepiej tylko pierwszy człon nazwiska, bez imienia) lub numer prawa wykonywania zawodu.

WYSZUKIWARKA KSIĄG REJESTROWYCH

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą od 1 kwietnia 2013 wszelkie zmiany dotyczące praktyk lekarskich: rejestracja, zmiany we wpisie dotyczącym praktyki już istniejącej czy wykreślenie praktyki z rejestru jest możliwe tylko na portalu internetowym RPWDL.

Warunkiem, który musi spełnić lekarz, aby móc złożyć podpisany wniosek, jest posiadanie stosownego narzędzia, czyli certyfikatu bezpiecznego podpisu elektronicznego bądź profilu zaufanego na ePUAP.

Bez tego lekarz, lekarz dentysta nie będzie w stanie zarejestrować praktyki lekarskiej, dokonać zmian we wpisie dotyczącym praktyki już istniejącej czy wykreślić praktyki z rejestru.

Bezpieczny podpis elektroniczny jest płatny - zazwyczaj wystawiany na rok, co roku trzeba go odnawiać i za niego płacić (ok. 300 zł w pierwszym roku, ponieważ oprócz certyfikatu kwalifikowanego należy zaopatrzyć się w zestaw do podpisu elektronicznego. W kolejnych latach odnowienie certyfikatu to ok. 120-160 zł rocznie). Bezpieczny podpis elektroniczny ma takie samo znaczenie prawne jak podpis własnoręczny i może być wydawany jedynie osobie fizycznej i jedynie przez kwalifikowany podmiot świadczący usługi certyfikacyjne.

Profil zaufany ePUAP jest darmowy - wystawiany na trzy lata, a przed końcem trzyletniego okresu można go samemu odnowić. Zaufanie profilu ePUAP odbyć się może w dowolnym (najbliższym dla konkretnej osoby) Urzędzie Wojewódzkim, Urzędzie Skarbowym lub oddziale ZUS, a za granicą – w konsulatach. Poświadczenie profilu jest bezpłatne, trwa kilka minut – nie licząc czasu dojścia czy dojazdu do jednego z ww. urzędów.

Jak założyć konto w systemie ePUAP i poświadczyć profil?

1. Założyć konto na platformie ePUAP zaczynając tutaj: https://epuap.gov.pl/wps/portal/E2_ZakladanieKonta
2. Po założeniu konta złożyć odpowiedni wniosek na ePUAP - wniosek o profil zaufany.
3. Następnie, w terminie do 14 dni od złożenia wniosku należy udać się z dowodem osobistym lub paszportem do jednego z Punktów Potwierdzających, których lista dostępna jest na stronie http://epuap.gov.pl/wps/portal/E2_PPP
Po potwierdzeniu tożsamości można posługiwać się profilem zaufanym ePUAP.

Jak po 1 kwietnia 2013 r. zarejestrować praktykę lekarską, dokonać zmian we wpisie dotyczącym praktyki już istniejącej czy wykreślić praktykę z rejestru?

1.Założyć konto na stronie RPWDL w zakładce "Praktyki lekarzy i lekarzy dentystów/Aplikacja dla Praktyk Zawodowych"

2. Uzyskać uprawnienia do pełnego korzystania z systemu. W tym celu wypełniamy wniosek o nadanie uprawnień zamieszczony w zakładce: "jak uzyskać uprawnienia do ksiąg rejestrowych". Wniosek należy wydrukować i podpisać własnoręcznie a następnie wysłać do administratora systemu czyli Śląskiej Izby Lekarskiej drogą pocztową lub osobiście bądź zeskanowany wysłać na e-maila: praktyki@izba-lekarska.org.pl.

3.Można dokonywać zmian w swojej księdze rejestrowej. Wypełnione wnioski podpisujemy profilem zaufanym ePUAP
i wysyłamy. Należy pamiętać aby do wniosku elektronicznego (zakładka załączniki) załączyć zeskanowane dokumenty zgodnie z wykazem:  http://www.izba-lekarska.org.pl/58-rejestracji_praktyki_lekarskiej

4.Weryfikacja wniosku. Administrator (ŚIL) sprawdza poprawność wniosku i zatwierdza zmiany lub odsyła wniosek do poprawy. UWAGA!  Odesłany wniosek będzie znajdował się w zakładce: "wnioski zwrócone", natomiast w zakładce "dokumenty" będzie podana przyczyna zwrotu wniosku. Najczęściej występujące nieprawidłowości powodujące zwrócenie wniosku to: brak podpisu elektronicznego np. ePUAP, brak załączonych dokumentów, niepoprawne nazwy przedsiębiorstw podmiotów leczniczych (często mylnie wpisywana jest nazwa podmiotu leczniczego), brak wypełnionych pól np. mail, telefon, adres przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, polisa ubezpieczeniowa.

Przypominamy, że działalność w formie praktyki wyłącznie w miejscu wezwania  od 1 stycznia 2013 r. nie może być wykonywana na podstawie umowy cywilno-prawnej w przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych (tj. min. ZOZ-ach, NZOZ-ach, SPZOZ-ach), do tego służy praktyka wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego. W przypadku gdy w ramach praktyk stacjonarnych wykonywane są świadczenia na podstawie umów cywilno-prawnych w przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych, to każde takie miejsce należy wpisać do księgi rejestrowej praktyki.

Przypominamy również o obowiązku aktualizacji informacji o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. W tym celu we wniosku o zmianę w księdze rejestrowej do zakładki "załączniki" proszę załączyć zeskanowaną polisę. Taki wniosek zwolniony jest z opłaty.

Więcej ważnych informacji: http://www.izba-lekarska.org.pl/58-rejestracji_praktyki_lekarskiej

Wybierz pozycję

elektronik sigara ukash - elektrikli sigara