CZAS WYPOCZYNKU

CZTERY KONCERTOWE DNI XVII FESTIWALU AVE MARIA

data: poniedziałek, 16 maj 2016

Tegoroczny Festiwal Ave Maria w Czeladzi rozpocznie się 19 maja o godz. 18.00 koncertem kameralnym w Muzeum Saturn. Współorganizatorem festiwalu jest Śląska Izba Lekarska oraz Naczelna Izba Lekarska, dlatego też w niedzielę 22 maja, będzie można uczestniczyć w wyjątkowej mszy św. w intencji środowiska lekarskiego w kościele św. Stanisława BM, z  oprawą muzyczną i koncertem przygotowanym przez chór „Cames” i chór „Medicantus”.

Tegoroczny Festiwal Ave Maria w Czeladzi rozpocznie się 19 maja o godz. 18.00 koncertem kameralnym Anny Kutkowskiej-Kass w Muzeum Saturn. Drugi dzień przyniesie uwielbiany przez festiwalową publiczność Turniej Tenorów w kościele św. Stanisława B.M. z udziałem znakomitych artystów: Adama Zdunikowskiego, Macieja Komandery, Aleksandra Kruczka i Pawła Skałuby, a towarzyszyć im będzie orkiestra symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, który od ubiegłego roku sprawuje funkcję dyrektora artystycznego festiwalu. Turniej Tenorów dedykowany będzie pamięci Bogusława Kaczyńskiego. Początek koncertu o godz. 19.00.

Wydarzeniem tej edycji festiwalu będzie plenerowy koncert Grzegorza Turnaua, na który zapraszamy w sobotę 21 maja o godz. 20.00, na rynek Starego Miasta. Poprzedzi go (początek o godz. 19.00) występ chóru Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego z Będzina, który wykona fragmenty oratoriów Piotra Rubika, a dedykowany będzie wszystkim mamom z okazji zbliżającego się ich święta.

Jako że współorganizatorem festiwalu od początku jego istnienia są Śląska Izba Lekarska oraz Naczelna Izba Lekarska, dlatego też w niedzielę 22 maja o godz. 11.15, będzie można uczestniczyć w wyjątkowej mszy św. w intencji środowiska lekarskiego, celebrowanej przez proboszcza parafii ks. kan. Jarosława Wolskiego w kościele św. Stanisława B.M., z  oprawą muzyczną i koncertem przygotowanym przez chór „Cames” i chór „Medicantus”. Ten ostatni, czwarty dzień XVII Festiwalu Ave Maria zakończy koncert wokalno-instrumentalny „Cztery Damy” w galerii „Elektrownia” o godz. 18.00,  w  wykonaniu znakomitych śpiewaczek: Ewy Vesin, Eweliny Szybilskiej i Magdaleny Idzik z akompaniamentem pianistki Mirelli Malorny-Konopki.

Dwa wieczory koncertowe: Turniej Tenorów i „Cztery Damy” poprowadzi oraz wygłosi słowo o muzyce i wykonawcach  ks. Paweł Sobierajski, który wielokrotnie gościł podczas festiwalu jako solista.

Patronat honorowy nad tym muzycznym wydarzeniem objął Biskup Sosnowiecki dr Grzegorz Kaszak.

Festiwal organizuje Miasto Czeladź przy współpracy z parafią św. Stanisława B.M., Śląską Izbą Lekarską, Naczelną Izbą Lekarską, Muzeum Saturn i Galerią Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.  Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.