MINISTER ZDROWIA W ŚIL (26.09.2018 r.)

MINISTER ZDROWIA W ŚIL

data: środa, 26 wrzesień 2018

26 września 2018 r. w Domu Lekarza w Katowicach odbyła się konferencja „Perspektywy kontraktowania świadczeń; e-administracja”, zorganizowana przez NFZ, ZUS oraz Śląską Izbę Lekarską. W trakcie spotkania wręczone zostały statuetki i dyplomy dyrektorom placówek medycznych oraz lekarzom, którzy najaktywniej włączyli się w wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich. Wśród „liderów e-ZLA” znalazło się 9 lekarzy i 6 placówek medycznych. Podczas spotkania była możliwość wysłuchania informacji o nowościach w ramach e-zwolnień i PUE, a także porozmawiania z lekarzami, którzy wystawiają e-zwolnienia. W trakcie konferencji przedstawiono także informacje na temat kontraktowania w 2018 i 2019 roku.

Podczas spotkania głos zabrał także Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, który przebywał tego dnia z wizytą na Śląsku. Poinformował, że Ministerstwo Zdrowia przekaże ponad 52,5 mln złotych na szpitalne oddziały ratunkowe oraz na stypendia dla pielęgniarek i kształcenie podyplomowe lekarzy w województwie śląskim. Tego dnia Minister Zdrowia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach podpisał umowy z kolejnymi beneficjentami. Środki zostaną przeznaczone na sprzęt dla szpitali, wsparcie dla przyszłych pielęgniarek oraz kształcenie podyplomowe lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji medycznej. Umowę na stypendia dla pielęgniarek podpisano z Wyższą Szkołą Medyczną w Sosnowcu i Wyższą Szkołą Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej. W województwie będzie podpisanych łącznie sześć umów w ramach programu „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa”. Środki oprócz uczelni w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej otrzymają jeszcze cztery uczelnie: w Bielsku-Białej, Katowicach i dwie uczelnie w Częstochowie. Część środków unijnych, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia przeznaczone jest na zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych. Stypendia – 800 zł miesięcznie mogą otrzymać studenci ostatnich 2 lat oraz 1000 zł miesięcznie – absolwenci wchodzące do zawodu przez dwa lata po skończeniu kształcenia. Wartość podpisanych w środę (26.09.2018 r.) umów na stypendia dla pielęgniarek i położnych wynosi 6,3 mln zł. W najbliższym czasie w woj. śląskim zostaną podpisane również trzy umowy na dofinansowanie kształcenia podyplomowego lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji medycznej o łącznej wartości 26,5 mln zł.

Dzięki dobrej współpracy ŚIL ze Śląskim Odziałem Wojewódzkim NFZ w Katowicach Minister Zdrowia, któremu w tym dniu towarzyszył dyrektor ŚOW NFZ Jerzy Szafranowicz, przedstawił zebranym w ŚIL lekarzom i lekarzom dentystom plany ministerstwa na przyszły rok (link do filmu poniżej). Wyraził także swoje stanowisko w temacie e-ZLA: „Wdrożenie e-ZLA na początku będzie trudne i nie wszędzie możliwe, ale gdy będzie sprzężone z kartą pacjenta, to wreszcie nie będziemy musieli wypisywać po kolei tych wszystkich rubryczek, bo jeśli pacjent będzie już w naszym systemie, będą się one automatycznie wypełniały. Wreszcie udało się legislacyjnie uregulować to, że nie tylko lekarze mogą wypisywać zwolnienia i to jest moim zdaniem krok w kierunku normalności. Będziemy prowadzili rejestr osób, które będą mogły robić to w imieniu lekarzy, będą to sekretarki czy asystenci medyczni.  Patrząc na statystyki europejskie takie działania oszczędzają do godziny dziennie pracy przychodni.”

Jerzy Szafranowicz, Dyrektor Śląskiego OW NFZ w Katowicach powiedział: „Dzisiejsze spotkanie wieńczy cykl naszych rozmów w regionie o elektronicznym zwolnieniu lekarskim oraz o perspektywach kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej. Cieszę się, że mogliśmy w tak licznym gronie dyskutować w Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie i w Rybniku. Mam nadzieję, że informacje dotyczące zarówno e-ZLA, jak i przygotowania ofert konkursowych okażą się przydatne dla naszych świadczeniodawców i przyszłych oferentów”.

Prezes ORL w Katowicach dr Tadeusz Urban jest zdania, że problem z e-ZLA mogą mieć lekarze, którzy nabyli już prawa emerytalne, ale dalej chętnie swoją pracą wspomagają system opieki zdrowotnej, pracując w szpitalach i przychodniach. To lekarze 70+ i 80+. Dla wielu z nich nowe technologie są obce i przysparzają kłopotów. „Jeżeli bierzemy pod uwagę to, że średnia wieku lekarzy w Polsce w wielu specjalnościach wynosi ponad 60 lat to grupa, o którą musimy zawalczyć by została przy pacjentach jest duża. Dla niej może warto by było pozostawić możliwość wypisywania druków L4 w tradycyjny sposób. W niejednej praktyce lekarskiej dwa, trzy zwolnienia lekarskie wystawia się przez cały kwartał. W takich przypadkach koniczność zakupu sprzętu i podłączenie stałego łącza generuje dodatkowe koszty. Będą oni pewnie rozważać likwidację swoich praktyk. Oczywiście cyfryzacja nas nie ominie, ale trzeba pamiętać o tym, że czasami zrobienie pewnych wyjątków dla niektórych grup to gra warta świeczki. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być dopuszczenie do wypisywania e-ZLA asystentów medycznych. Na to czeka wielu lekarzy zatrudnionych w szpitalach i dużych przychodniach, którzy powinni zajmować się przede wszystkim leczeniem, nie biurokracją.” – tłumaczy Prezes Urban.

AVDC

youtube: fragment wypowiedzi Ministra Zdrowia podczas konferencji w ŚIL