CZAS WYPOCZYNKU

APEL PREZESA ORL W SPRAWIE ODZNACZEŃ

data: środa, 31 październik 2012

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Wszyscy na co dzień dostrzegamy, że pracujemy w trudnych, często pogarszających się  warunkach, spowodowanych przede wszystkim wieloletnim niedofinansowaniem w polskiej ochronie zdrowia, a ostatnio także „papierowym potopem” i przerzucaniem na nas urzędniczej odpowiedzialności. Sytuacja taka nakłada na lekarzy coraz większą odpowiedzialność, jest przyczyną wielu stresów i przeciążeń, nawet dramatycznych decyzji opuszczenia kraju.

Pomimo, że staramy się leczyć pacjentów z pełnym oddaniem, zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną i wg najlepszych standardów, spotykamy się z krytyką ze strony pacjentów, często zdezorientowanych i zagubionych, a z drugiej strony -  z atakami mediów. Sporadycznie zdarza się, aby w sposób rzeczowy pisano o lekarzach, o problemach dnia codziennego w szpitalach i poradniach, o nadludzkich czasem staraniach, aby zapewnić pacjentom powrót do zdrowia.

Tymczasem wokół „brylują celebryci”, rozmaici pseudomentorzy, jakże chętnie wystawiający piersi do odznaczeń.
Na szczęście mamy swój samorząd, możemy sami upomnieć się o uhonorowanie tych spośród nas, którzy są naprawdę tego godni i zasługują na szczególne wyróżnienie. Wielu z nich cechuje się skromnością. Pracują sumiennie, wierni zasadom etyki lekarskiej, jednak ich wysiłek nie zawsze jest zauważany.

Podobnie jak w roku ubiegłym zamierzam wystąpić z wnioskami do władz państwowych oraz samorządowych o przyznanie odznaczeń Koleżankom i Kolegom.
Proszę więc o wskazanie w swoim środowisku lekarzy i lekarzy dentystów, którzy w sposób szczególny wyróżniają się profesjonalizmem, zaangażowaniem w pracę zawodową i szkolenie Koleżanek i Kolegów, a także wykazują aktywność społeczną, m.in. w strukturach samorządu lekarskiego.

Będę wdzięczny za każdą przekazaną propozycję (telefonicznie, listownie, faxem lub elektronicznie), która pozwoli wystąpić z wnioskiem o nadanie odznaczenia. Dla ułatwienia można skorzystać z formularzy nr 1 i 2 zamieszczonych na naszej stronie internetowej www.izba-lekarska.org.pl (ale nie jest to obligatoryjne).

Zapewniam, że dołożę wszelkich starań, aby pozyskać odznaczenia dla jak największej  grupy Koleżanek i Kolegów z naszej śląskiej rodziny lekarskiej. Ponieważ realizacja wniosku to wielomiesięczna procedura, uprzejmie proszę o przesłanie propozycji (wniosków) w terminie do 30 listopada br., co umożliwi nam wręczenie odznaczeń podczas przyszłorocznego, wiosennego Okręgowego Zjazdu Lekarzy.

Okręgowej Rady Lekarskiej

Jacek Kozakiewicz