APEL ORL z 24.10.2012

APEL

Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach
z dnia 24 października 2012 r.


do Rady Miasta Katowice w sprawie nadania Szpitalowi Miejskiemu Murcki w Katowicach imienia dra Jerzego Borysa

 

Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach, mając na uwadze inicjatywę lekarzy - pracowników ze Szpitala Miejskiego Murcki w Katowicach, apeluje do Rady Miasta Katowice, aby temu Szpitalowi nadano imię doktora Jerzego Borysa.

Dr Jerzy Borys był ordynatorem, lekarzem naczelnym i dyrektorem Szpitala Miejskiego Murcki. Od chwili reaktywacji samorządu lekarskiego w 1989 roku aktywnie działał w jego strukturach, m.in. pełniąc odpowiedzialną funkcję zastępcy okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej, był też orzecznikiem ZUS i PZU oraz biegłym sądowym. Wykształcił wielu ortopedów i traumatologów, którzy obecnie pracują w różnych ośrodkach pełniąc często kierownicze funkcje.
W codziennej pracy stosował zasadę „najważniejszy jest chory” i wymagał jej respektowania przez lekarzy, pielęgniarki czy innych pracowników. Był doskonałym fachowcem, dobrym organizatorem. Z pozoru niedostępny, okazywał się dobrym i przyjaznym człowiekiem. Zawsze otwarty na problemy innych, zawsze pomocny dla potrzebujących pacjentów uprzejmy i miły. Nigdy nie odmówił pomocy i rady także lekarzom w trudnych sytuacjach życiowych, dlatego nadali mu przydomek „Tata”. Był znakomitym nauczycielem dla wielu pokoleń lekarzy. Nie podejmował pochopnych decyzji, analizował problem i zwykle obierał najlepszą drogę. Zwykł mawiać „lepsze jest często wrogiem dobrego”.
Był świetnym operatorem, lekarze wspominają Jego operacje, a także pełne opatrunki gipsowe z Jego wspaniałym modelowaniem – dziś już nie do powtórzenia. Dla wielu lekarzy pozostał wzorem lekarza i człowieka .Mimo niezwykłego postępu w tej specjalizacji będzie zawsze w ich pamięci.

Dr Jerzy Borys studiował w Lublinie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej. Dyplom lekarza uzyskał w 1952 roku. Rok później rozpoczął pracę w Szpitalu nr 4 przy ul. Francuskiej, gdzie mieścił się pierwszy oddział urazowo-ortopedyczny w Katowicach. Uczył się u dr dr Stanisława Nowickiego i Stanisława Sakiela. W 1966 roku został ordynatorem w Szpitalu Miejskim Murcki w Katowicach, gdzie organizował oddział urazowo-ortopedyczny. W 1970 roku dr Jerzy Borys został dyrektorem szpitala. Do 1998 roku był także ordynatorem, szpital posiadał wówczas cztery oddziały i 200 łóżek. Rozbudował i zmodernizował szpital – oddział wewnętrzny, neurologiczny, był inicjatorem budowy skrzydła rehabilitacyjnego, hotelu pielęgniarskiego, jak również remontu w latach 1981-83 budynku chirurgii. Dr Jerzy Borys tworzył szpital przez duże „S”, może nie tak duży, ale przyjazny pacjentom i słynący z dobrej opieki lekarskiej i pielęgnacyjnej.
Niezwykle ceniony w śląskim środowisku lekarskim, co znalazło odzwierciedlenie w przyznanej mu Złotej Odznaki Śląskiej Izby Lekarskiej „Zasłużony dla lekarzy Pro Medico”. Otrzymał także wyróżnienie Prezydenta RP „Złoty Medal za Długoletnią Służbę”.

 

Jako wspaniały specjalista, oddany dla pacjentów lekarz, szanowany i ceniony kolega, dr Jerzy Borys zasługuje na uznanie. W ocenie Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach najlepszym sposobem oddania pamięci i uznania zasług, będzie nadanie Szpitalowi Miejskiemu Murcki w Katowicach imienia dra Jerzego Borysa.

 

               Sekretarz                                                               Prezes
Okręgowej Rady Lekarskiej                               Okręgowej Rady Lekarskiej

          Andrzej Postek                                                 Jacek Kozakiewicz

 

Podmiot udostępniający informację Okręgowa Rada Lekarska
Autor/Data powstania Jacek Kozakiewicz 2012-10-24
Wprowadził/Data wprowadzenia Tomasz Gawlik 2013-01-26
Ilość odsłon artykułu 5109